آیا ssl دارید (https) ؟ اگر ندارید دیگر به فکر سئو و دوستی با گوگل نباشید

بازدید: 1989 بازدید
ssl برای سایت

در آخرین آپدیت گوگل در سال 2021 با شروع نسخه 90 مرورگر کروم  ، نوار آدرس Chrome به طور پیش فرض از https استفاده می کند که باعث بهبود حریم خصوصی و حتی سرعت بارگیری برای کاربرانی می شود که از وب سایت هایی دیدن می کنند که از HTTPS پشتیبانی می کنند.

کاربران کروم که با تایپ کردن URL به وب سایت ها هدایت می شوند ، معمولاً آدرس سایت مورد نظر خود را “http” یا “https” وارد نمی کنند. به عنوان مثال ، کاربران اغلب در نوار آدرس “yekmilion.ir” را تایپ می کنند  نه “https:// yekmilion.ir “.

در گذشته ، اگر اولین بازدید شما از یک وب سایت بود ، کروم ، http را به عنوان پروتکل پیش فرض انتخاب می کرد و آنرا بدون S قبول میکرد؛ البته این پیش فرض تا زمانی بود که بیشتر وب سایت ها از HTTPS پشتیبانی نمی کردند.

 

آیا ssl دارید (https) ؟ اگر ندارید دیگر به فکر سئو و دوستی با گوگل نباشید

آپدیت جدید گوگل ( نسخه 90 گوگل کروم )

در آپدیت جدید گوگل ، کروم برای اکثر آدرس های تایپ شده که پروتکل را مشخص نمی کنند ، پیش فرض ، از HTTPS استفاده می کند.
HTTPS امن ترین و پرکاربردترین رویه در Chrome بر روی همه زمینه های ارتباطی وب سایت ها با سرور و کاربر است.
این تغییر علاوه بر اینکه امنیت و حریم خصوصی مشخصی دارد ، سرعت بارگیری اولیه سایتهایی را که از HTTPS پشتیبانی می کنند بهبود می بخشد ، زیرا کروم مستقیماً به آدرس وب سایت با HTTPS متصل می شود بدون اینکه نیازی به هدایت از http به https باشد. این کار مقدار درخواست به سمت سرور سایت را نیز کم تر می کند.

 برای سایتهایی که هنوز از HTTPS پشتیبانی نمی کنند و یا هاستینگ که وب سایت آنها بر روی آن قرار دارد SSL نمیدهد؛ پس کروم با عدم موفقیت در HTTPS به HTTP بازمی گردد ( از جمله درصورت وجود خطاهای اعتبارسنجی ، مانند عدم تطابق نام وب سایت با گواهی SSL وارد شده ، یا خطاهای اتصال ، همچنین ارتباط با DNS ). این تغییر در ابتدا در کروم دسکتاپ و نسخه  کروم برای اندروید در نسخه 90 به بعد اجرا می شود ، بلافاصله پس از آن ، انتشار نسخه کروم  برای iOS نیز منتشر خواهد شد.

آیا ssl دارید (https) ؟ اگر ندارید دیگر به فکر سئو و دوستی با گوگل نباشید

نتیجه گیری

HTTPS  با رمزگذاری ترافیکی که از طریق شبکه ارسال می شود ، از کاربران محافظت می کند ، بنابراین اطلاعات حساسی مانند ارتباطات درگاه های بانکی و پرداخت های آنلاین که کاربران در وب سایت ها وارد می کنند ، توسط مهاجمین قابل رهگیری نیست.

کروم برای اطمینان از اینکه HTTPS پروتکل پیش فرض وب باشد ، سرمایه گذاری کرده است و این تغییر یک قدم دیگر برای اطمینان از این است که Chrome همیشه به طور پیش فرض از کانکشن های ایمن استفاده می کند.

منبع

لینک اصلی این مطلب در گوگل وب لاگ

https://blog.chromium.org/2021/03/a-safer-default-for-navigation-https.html

ادامه مطلب