بک لینک چیست؟

بازدید: 2702 بازدید
بک لینک چیست؟

بک لینک چیست؟

?What is a backlink

بک لینک همان لینک سازی خارجی ( همچنین به عنوان ” لینک ورودی یا inbound link ” ، ” پیوند یک طرفه ”  یا ” incoming link ” شناخته می شوند )  ، پیوندهایی از یک وب سایت به صفحه ای در وب سایت دیگر هستند. گوگل و سایر موتورهای جستجوی ،  بک لینک را برای یک صفحه خاص ، نکته مهمی در نظر می گیرند. صفحات با تعداد زیادی بک لینک  ، دارای رتبه بندی بالا در موتور جستجو هستند. البته نکات مهمی در مورد دریافت و یا ایجاد بک لینک وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

بک لینک چیست؟
بک لینک چیست؟

اگر تاکنون در مورد بک لینک تحقیق کرده اید ، به احتمال زیاد با نام برایان دین ( Brian Dean ) آشنا شدید. وی بنیانگذار سایت Backlinko است ، وب سایتی که مطالعات موردی و استراتژی هایی را در مورد نحوه ایجاد بک لینک ، به روش صحیح و درست در دنیای وب و وبلاگ ها و حتی شبکه های اجتماعی ارائه می دهد. وی یک متخصص سئو شناخته شده است و اگر هر کلمه کلیدی مرتبط با بک لینک را وارد کنید ، وب سایت او را در بالای نتایج جستجو مشاهده خواهید کرد.

Brian Dean مدیر بک لینکو
Brian Dean مدیر بک لینکو

چرا لینک دادن مهم است؟

? Why is linking important

بک لینک ها اساساً رای سایر وب سایت ها است. هر یک از این آرا به موتورهای جستجو می گوید: “این محتوا ارزشمند ، معتبر و مفید است”.

بنابراین هرچه بیشتر از این “رای” ها داشته باشید ، رتبه سایت شما در گوگل و سایر موتورهای جستجو بالاتر خواهد بود.

 

به عنوان مثال وب سایت https://websama.net در یک مطلب از وب سایت شما لینک خروجی داده و این کار از دید گوگل انتقال اعتبار و ارزش گزاری به سایت شماست

بک لینک چیست؟ چرا لینک دادن مهم است؟
چرا لینک دادن مهم است؟

استفاده از لینک ها ، در الگوریتم موتور جستجو حرکت جدیدی نیست. در واقع ، بک لینک ها ، اساس الگوریتم اصلی Google را تشکیل می دهند ( PageRank ).

بک لینک چیست؟ Page Rank
Page Rank

حتی اگر گوگل در طی این مدت ، هزاران تغییر در الگوریتم خود ایجاد کرده باشد ، بک لینک ها همچنان در رتبه بندی نقش کلیدی دارند.

به عنوان مثال ، در یک مطالعه که تیم یک میلیون در بین هزاران وب سایت با موضوعات و مطالب مختلف انجام داده است ، نشان داده شد که لینک های خروجی  همچنان نقش اصلی در رتبه بندی گوگل داشته است.

مجموع بک لینک های خارجی چیست
مجموع بک لینک های خارجی

و گوگل تأیید کرده است که بک لینک های درست و مفید یکی از سه فاکتور مهم رتبه بندی موتور جستجو باقی می ماند.

چه نوع بک لینک هایی ارزشمند هستند؟

همه بک لینک ها برابر نیستند.

به عبارت دیگر ، اگر می خواهید در SERP ها ( صفحه اول گوگل )  رتبه بالاتری داشته باشید ، بر لینک های با کیفیت تمرکز کنید.

بکار بردن راه دیگر :

یک بک لینک با کیفیت واحد و درست می تواند قدرتمندتر از 1000 بک لینک با کیفیت پایین باشد.

همانطور که مشخص شد ، بک لینک های با کیفیت بالا دارای ویژگی های کلیدی مشابه هستند.
ویژگی شماره 1 : آنها ( لینک ها )  از وب سایت های معتبر و مطمئن حاصل می شوند.

آیا ترجیح می دهید از سایت دانشگاه هاروارد  Harvard یک بک لینک بگیرید یا تصادفی از وب سایت یک شخص ناشناس ، بک لینک بگیرید؟

همانطور که برای شما مشخص شد و درک موضوعی نشان می دهد  ، گوگل نیز همین درک و ارزشش ا به لینک های خروجی backlink  را دارد.

این مفهوم به عنوان “Domain Authority” ( ارزش دامنه ) شناخته می شود. اساساً ، هرچه اعتبار یک سایت که به شما از خارج لینک داده است ، بیشتر باشد ، قدرت بیشتری می تواند به سایت شما منتقل کند ( از طریق لینک ).

بک لینک چیست اعتبار دامنه
اعتبار دامنه

طبق گفته  وب سایت Ahrefs که TechCrunch یک حوزه بسیار معتبر در دنیای وب است.

از آنجا که این لینک از یک سایت معتبر سرچشمه می گیرد ، گوگل وزن زیادی روی آن می گذارد. در واقع ، بلافاصله پس از پیوند TechCrunch به من ، متوجه افزایش ترافیک موتور جستجوی خودم شدم.

آیا دستیابی به این نوع پیوندها سخت است؟ جواب به این سوال این پاخ است که  قطعاً سختاست

آیا آنها ارزش این سختی را دارند؟ کاملا 100 درصد.

ویژگی شماره 2 : آنها کلمه کلیدی هدف شما را ، در  Anchor text  لینک قرار می دهند

برای یادآوری ، Anchor text  ، متن قابل مشاهده یک لینک است. یعنی متنی که شما به سایت دیگر لینک کرده اید .

بک لینک چیست Anchor Text
Anchor Text

به طور کلی ، شما می خواهید لینک هایتان دارای  انکرتکست باشد که کلمه کلیدی مورد نظر شما را شامل می شود. در حقیقت ، مطالعات اخیر گروه یک میلیون ، ارتباطی بین  Anchor text ( انکر تکست ) غنی از کلمات کلیدی ، و بالا رفتن رتبه بندی برای آن کلمه کلیدی پیدا کرده است.

به این نکته توجه کنید :

مطمئنا شما نمی خواهید از  Anchor text پر از کلمات کلیدی استفاده کنید. در واقع ، گوگل یک فیلتر در الگوریتم خود با نام “Google Penguin” ( گوگل پنگوئن ) دارد.

گوگل پنگوئن ، وب سایت هایی را که از استراتژی های ساخت لینک کلاه سیاه استفاده می کنند فیلتر می کند. و به طور خاص بر روی سایت هایی تمرکز دارد که بک لینک با  Anchor test  مطابقت دقیق ایجاد می کنند.

به عنوان مثال شما در وب سایت خود مطلبی در مورد وردپرس نوشته اید و در برگه های دیگر و یا نوشته های دیگر وب سایت خود مطالبی در مورد قالب های وردپرسی و فروشگاهی و یا افزونه های وردپرسی دارید. پس به عنوان نمونه از کلمه قالب های فروشگاهی در نوشته خود به مطلب مورد نظر و یا دسته بندی آن مطلب انکر تست با آن کلمه میدهید اما استفاده زیاد از این روش و دادن لینک زیاد در یک مطلب باعث تاثیر گذاری منفی و فعال سازی آلارم گوگل پنگوئن می شود.

 

ویژگی شماره 3 : لینک سایت ( و صفحه ) باید به صفحه یا سایتی که موضوع آن با لینک مرتبط باشد ، لینک شود .

وقتی وب سایتی به وب سایت دیگری لینک می شود ، گوگل می خواهد ارتباط این دو سایت را ببیند.

اگر به آن فکر کنید منطقی است ، تصور کنید به تازگی مقاله ای در مورد دویدن در ماراتن منتشر کرده اید. در این صورت ، گوگل وزن بیشتری بر لینک های سایت های مربوط به ماراتن ، دویدن و تناسب اندام در مقابل سایت های مربوط به ماهیگیری ، فشن و بازاریابی دیجیتال می گذارد.

بک لینک محتوایی قوی چیست
بک لینک محتوایی قوی

ویژگی شماره 4 : پیوند “Dofollow”  فالو است.

گوگل و سایر موتورهای جستجو پیوندهایی را که برچسب “nofollow” نو فالو  به آن متصل است نادیده می گیرند.

بک لینک چیست Dofollow
Dofollow

( به عبارت دیگر ، پیوندهای nofollow الگوریتم های رتبه بندی موتور جستجو را رعایت نمی کنند ).

خوشبختانه ، اکثر قریب به اتفاق پیوندها در وب ، پیوندهای “dofollow” فالو هستند.

و بسیاری از پیوندهایی که دارای برچسب nofollow هستند برای شروع چندان با ارزش نیستند. به عنوان مثال ، پیوندهای این منابع غیرمجاز هستند :

نظرات وبلاگ
اطلاعیه های مطبوعاتی
تبلیغات پولی

به هر حال این لینک ها برای جستجوگرها بسیار مفید نیستند ، بنابراین لغو پیوند آنها مسئله مهمی نیست..

ویژگی شماره 5 : لینک مربوط به دامنه ای است که قبلاً به شما پیوندی نداشته است.

در ادامه در این مورد بیشتر توضیح داده می شود

برای مثال بگوییم شما از وب سایت A پیوند دریافت می کنید.

برای بار اول عالی است .

خوب ، بگذارید بگوییم وب سایت A دوباره به شما پیوند دارد. و دوباره. و دوباره.

آیا لینک های 2 ، 3 و 4 به اندازه لینک اول قدرتمند هستند؟

خیر. اصلا.

همانطور که مشخص شد ، پیوندهای مربوط به همان وب سایت بازده کمتری دارند . پی برای استفاده از این نوع لینکها دقت کافی داشته باشید.

بک لینک چیست قدرت رتبه بندی
قدرت رتبه بندی

یک راه دیگری این هست :

معمولاً دریافت 100 پیوند از 100 وب سایت مختلف از 1000 پیوند از همان وب سایت بهتر است.

به عنوان مثال اگر وب سایت یک میلیون به تعداد 200 عدد بک لینک مستقیم از وب سایت پیشداد pishdad.net  بگیرد با این که 20 تا لینک از وب سایت هایی مانند وب سما و یا yekmilion.com  و یا websama.ir  بگیرد. تاثیر روش دوم بهتر از روش اول است.یعنی از تعداد وب سایتهای بیشتر

در حقیقت ، مطالعات رتبه بندی موتور جستجوگر ما نشان داد که تعداد سایت هایی که به شما لینک داده شده اند ( نه تعداد کل بک لینک ها ) بیش از هر عامل دیگری با رتبه بندی گوگل ارتباط دارد.

بک لینک چیست تعداد دامنه های لینک داده شده
تعداد دامنه های لینک داده شده

همانطور که ملاحظه کردید انواع بک لینک ها برای رتبه بندی گوگل شما ، کمک کننده تر هستند ، وقت آن است که به شما نشان دهم که چگونه ساختن آنها را ( ساختن بک لینک های متفاوت ) ، شروع کنید.

ادامه مطلب